Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Uciekał z kontrabandą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uciekał z kontrabandą

Katarzyna Zdanowicz
25.05.2023

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 130 tys. zł. Kierowca, który przewoził kontrabandę uciekając próbował uniknąć kontroli.

Do ujawnienia nielegalnych wyrobów akcyzowych doszło w nocy (23.05.2023 r.) podczas prowadzenia czynności służbowych na terenie gminy Giby. Funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań POSG wytypowali do kontroli Volkswagena Sharana. Kierowca auta na litewskich numerach nie zastosował się do podawanych sygnałów nakazujących zatrzymanie. Ominął patrol  i zaczął uciekać. Funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczęli za nim pościg. Kilka kilometrów dalej uciekające auto wypadło z zakrętu drogi i zjechało do rowu. Mężczyzna - obywatel Polski został zatrzymany. Jak się okazało uciekał, bo w jego aucie znajdowały się bardzo duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. W wyniku przeszukania pojazdu w sumie ujawniono blisko 9 tys. paczek papierosów o łącznej wartości blisko 133 tys. zł. Ponadto w miejscu zamieszkania mężczyzny funkcjonariusze ujawnili gotówkę w wysokości blisko 15 tys. zł.

Wobec 70-letniego mężczyzny wszczęto postępowanie z kodeksu karnego skarbowego. Odpowie on również za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za które zgodnie z kodeksem karnym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jako dowód w sprawie zabezpieczono również pieniądze i samochód, w którym przewożona była kontrabanda. Nielegalne papierosy zostały zabezpieczone przez Straż Graniczną do czasu przekazania ich funkcjonariuszom KAS. Tytoniowa kontrabanda pozostaje w dyspozycji  Placówki SG w Sejnach.

  • Zatrzymane auto z kontrabandą
    Zatrzymane auto z kontrabandą
  • Zatrzymane auto z kontrabandą
    Zatrzymane auto z kontrabandą
  • Ujawnione pieniądze
    Ujawnione pieniądze
do góry