Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Kolejni nielegalni migranci i zatrzymani kurierzy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni nielegalni migranci i zatrzymani kurierzy

Katarzyna Zdanowicz
29.09.2022

Wczoraj (28.09.2022 r.) na terytorium Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 60 cudzoziemców. Zatrzymano także sześciu kurierów na odcinku polsko-białoruskiej granicy i jednego na granicy polsko-litewskiej.

Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę pochodzili z Egiptu, Indii, Syrii, Iraku, Iranu, Jemenu, Kongo, Mali, Etiopii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Lipsku, Nowym Dworze, Michałowie, Narewce, Białowieży, Czeremsze i Mielniku.

Tej doby zatrzymano łącznie siedmiu kurierów - sześciu na odcinku polsko-białoruskiej granicy i jednego na granicy polsko-litewskiej.

Patrol z Placówki SG w Białowieży w Hajnówce zatrzymał 2 obywateli Ukrainy, którzy w Renault Master przewozili 5 cudzoziemców (4 obywateli Egiptu i obywatela Etiopii). Kolejnego kuriera także obywatela Ukrainy przewożącego 3 obywateli Jemenu zatrzymano w rejonie Białowieży. W rejonie Lipska podczas kontroli Volkswagena okazało się, że kierowca również obywatel Ukrainy przewozi 7 Iranu. Natomiast funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej zatrzymali 2 obywateli Białorusi, którzy przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów.

Z kolei patrol funkcjonariuszy z Placówki SG w Augustowie współdziałając z funkcjonariuszami Policji w Grajewie przystąpił do kontroli Forda na polskich numerach rejestracyjnych, w którym obywatel Białorusi przewoził 4 cudzoziemców (4 obywateli Iranu).

Wobec wszystkich cudzoziemców, którzy przewozili nielegalnych migrantów, oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostanie wszczęte wobec nich postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 291 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. 177 w rejonie granicy z  Białorusią i 114 odcinku granicy polsko-litewskiej.

do góry