Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Weekend na polsko-białoruskiej granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Weekend na polsko-białoruskiej granicy

Katarzyna Zdanowicz
12.12.2022

226 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski ujawniły w trakcie trzech minionych dni (09-11.12.2022 r.) służby ochraniające podlaski odcinek polsko - białoruskiej granicy. Zatrzymano również dwóch pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Zdarzenia odnotowane zostały na odcinkach służbowej odpowiedzialności dwunastu Placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej położonych na granicy z Białorusią. Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy – 89 miało miejsce w piątek (09.12.2022 r.). W sobotę (10.12.2022 r.) takich zdarzeń było 55, a w niedzielę (11.12.2022 r.) - 82. Wśród ujawnionych cudzoziemców znajdowali się obywatele Egiptu, Sudanu, Kuby, Beninu, Senegalu, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei, Ghany, Jemenu, Syrii, Iraku, Iranu, Tadżykistanu, Czadu i Afganistanu.

W trakcie weekendu na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Bobrownikach i Krynkach 28 osób, aby dostać się na terytorium Polski przekroczyło wpław rzekę graniczną Świsłocz. 12 cudzoziemców przeprawiło się przez rozlewiska rzeki Narew w rejonie Placówki SG w Narewce. Kilka grup cudzoziemców podchodziło pod barierę, lecz na widok polskich patroli wycofały się na Białoruś.

W piątek (09.12.2022 r.) zatrzymano także dwóch kurierów, którzy przyjechali dwoma autami po odbiór 13 obywateli Afganistanu. Obywatele Ukrainy zatrzymani zostali w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce.

Od początku grudnia br. Straż Graniczna odnotowała  677 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

do góry