Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Migracyjna presja na polsko – białoruską granicę nie słabnie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Migracyjna presja na polsko – białoruską granicę nie słabnie

Michał Bura
28.03.2022

W minionych trzech dniach (25-27.03.2022 r.) polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 216 cudzoziemców. W piątek 56 osób, w sobotę 116 i niedzielę 44.

Nielegalni migranci ujawnieni zostali na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Kuźnicy, Krynkach, Narewce, Lipsku, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze, Szudziałowie, Bobrownikach, Michałowie, Nowym Dworze, Białowieży i Płaskiej. Wśród zatrzymanych znajdowali się obywatele Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Jemenu, Kuby, Syrii, Iraku, Indii, Somalii, Kazachstanu, Turcji,  Egiptu, Afganistanu, Kamerunu, Iranu, Tadżykistanu, Palestyny i Sudanu.

Niebezpiecznie było w sobotę w terytorialnym zasięgu Placówek SG w Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych. Tu grupy cudzoziemców usiłujące siłowo sforsować granicę rzucały wraz z białoruskimi żołnierzami kamieniami w polskie patrole. 

W sobotę również funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach ujawniły dwie grupy (5 Irakijczyków i 6 obywateli Kazachstanu), które przekroczyły nielegalnie granicę przechodząc  przez rzekę graniczną Świsłocz.

Zatrzymano także 3 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Obywatele Białorusi, Gruzji i Ukrainy usiłowali swoimi autami przewieźć cudzoziemców, którzy wbrew obowiązującym przepisom przedostali się na terytorium Polski. W ich pojazdach ujawniono 4 Irakijczyków, 4 Syryjczyków i 2 Sudańczyków. Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w sumie 68 osoby za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej.

 

  • W pojeździe SG
    W pojeździe SG
do góry