W piątek (16.05) funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak współdziałając z Placówką SG Gołdap, podczas wykonywania czynności służbowych, podali sygnał do zatrzymania się pojazdu marki Volkswagen, który uprzednio przekroczył granicę polsko-litewską. Kierowca, pomimo wydawania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych, nie zatrzymał się i ze znaczną prędkością zaczął się oddalać. Mundurowi udali się w pościg za uciekającym pojazdem. Został zatrzymany w miejscowości Wiżajny. Kierowca oraz dwie osoby tuż po zatrzymaniu się samochodu zaczęli uciekać. Wszyscy zostali zatrzymani, a w aucie znajdowało się jeszcze czterech cudzoziemców. Kierowca, 22-letni obywatel Ukrainy, przewoził w sumie sześciu migrantów, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Polski. Wiózł ich z Łotwy, z zamiarem dostania się do Europy Zachodniej. Pasażerowie zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Kierowca decyzją sądu został aresztowany na okres 3 miesięcy.
Kolejne zatrzymanie miało miejsce wczoraj (18.05). Funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel. Kierowcą był 36-letni obywatel Ukrainy. W pojeździe przewoził czterech obywateli Afganistanu. Pasażerowie nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Mieli przy sobie przepustki z ośrodka dla cudzoziemców na Łotwie. Zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Kierowca otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz zakaz wjazdu na terytorium Polski i państw Schengen na okres 10 lat.
Trzeci kurier został zatrzymany na gorącym uczynku dziś nad ranem, również przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Sejnach. Mundurowi zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel, tuż po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej. Kierowca 37-letni obywatel Łotwy przewoził w pojeździe sześciu obywateli Somali. Pasażerowie nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Po wykonaniu niezbędnych czynności zostaną przekazani stronie litewskiej.
Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.