Wczoraj (06.05) 38-letni obywatel Ukrainy kierując mercedesem na polskich numerach rejestracyjnych został zatrzymany w gminie Puńsk. Przewoził w swoim aucie 5 nielegalnych migrantów. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do przekraczania granicy i legalnego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Mieli zostać przewiezieni na zachód Europy. Po wykonaniu niezbędnych czynności, zgodnie z obowiązującym prawem, będą przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Obywatel Ukrainy usłyszał zarzut pomocnictwa innym osobom w przekraczaniu wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Otrzymał także zobowiązanie do powrotu do kraju pochodzenia oraz zakaz wjazdu na terytorium Polski i państw Schengen przez okres 10 lat. Skierowany został również wobec niego wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Kolejni kurierzy w ręce mundurowych z Sejn wpadli w pierwszych dniach maja. Dwoje obywateli Ukrainy, przewoziło Pakistańczyka i dwóch Afgańczyków. Obywatel Łotwy przewoził natomiast 3 Somalijczyków i Algierczyka. Migranci podczas spotkania granicznego zostali przekazani w ramach readmisji stronie litewskiej. Decyzją sądu wobec przewożących ich kurierów zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.
Funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali również w gminie Puńsk 29-letniego obywatela Ukrainy. Toyotą na litewskich tablicach rejestracyjnych usiłował przewieźć na zachód Europy 3 cudzoziemców. Migranci po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Decyzją sądu wobec kierowcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.