Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Granica polsko – białoruska – miniona doba - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Granica polsko – białoruska – miniona doba

Katarzyna Zdanowicz
27.09.2022

Ubiegłej doby 41 nielegalnych migrantów próbowało przekroczyć polsko – białoruską granicę. Zatrzymano również dwóch kurierów przewożących cudzoziemców.

Próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy wbrew przepisom miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Płaskiej, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży i  Michałowa. Wśród ujawnionych cudzoziemców znajdowali się obywatele Syrii, Iranu, Iraku, Egiptu, Mali i Etiopii. Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży grupa cudzoziemców usiłowała pokonać barierę przy pomocy drabiny, została zauważona przez polskie służby i oddaliła się w głąb Białorusi. Natomiast w  rejonie Michałowa 8 osób przedostało się na terytorium Polski przez rzekę Świsłocz.

W Bielsku Podlaskim zatrzymano obywatela Tadżykistanu, który w swoim aucie przewoził 2 osoby – obywateli Haiti i Kamerunu. Drugiego kuriera - 28- letnią Polkę, która podróżowała z czwórką Irakijczyków zatrzymano w  miejscowości Frącki (gm. Giby). Ustalono, iż wszyscy ujawnieni cudzoziemcy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko – białoruską granicę.

Zatrzymani przemytnicy usłyszą zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto obywatel Tadżykistanu otrzyma decyzję zobowiązującą go do powrotu do kraju pochodzenia z zakazem ponownego wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat. 

 

  • Funkcjonariusz SG
    Funkcjonariusz SG
do góry