Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Pgpwp przez jezioro graniczne Szlamy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pgpwp przez jezioro graniczne Szlamy

Katarzyna Zdanowicz
14.09.2022

Wczoraj (13.09.2022 r.) na terytorium Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 23 cudzoziemców. Zatrzymano również dwóch kurierów, którzy przyjechali po nielegalnych migrantów.

Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę pochodzili z Egiptu, Syrii, Turcji, Jordanii i Jemenu.

Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 11 osób przeprawiało się pontonami na polską stronę przez graniczne jezioro Szlamy przy wsparciu służb białoruskich. Jeden z pontonów przekroczył granicę na kilkadziesiąt metrów. Widząc zdecydowane działania służb ochraniających granicę naszego państwa zawrócił z powrotem. Drugi na widok naszych patroli zawrócił jeszcze po stronie białoruskiej i odpłynął.

Pozostałe zdarzenia miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Narewce i Mielniku.

Tej doby funkcjonariusze na polsko-białoruskim odcinku granicy z Placówki SG w Mielniku zatrzymali również 2 obywateli Polski, którzy przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów - 3 obywateli Turcji. Polacy usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym roku na polsko-białoruskim odcinku granicy funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 152 osoby za pomocnictwo w organizowaniu  przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom (pgpwp).

  • Patrol SG na jez. Szlamy
    Patrol SG na jez. Szlamy
do góry