Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Nielegalnie przez granicę polsko-litewską - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalnie przez granicę polsko-litewską

Alina Grygorowicz
06.06.2022

Trzech pomocników i dziewięciu cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę w miniony weekend zatrzymali funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W piątek (03.06.2022 r.) patrol funkcjonariuszy z Placówki SG w Sejnach współdziałając z funkcjonariuszami Policji w miejscowości Krejwiany przystąpił do kontroli pojazdu marki Mazda jadącego z terytorium Litwy. Kierowca (38-letni obywatel Ukrainy) wraz z pasażerem (47-letnim obywatelem Kazachstanu) w samochodzie przewozili 4 obywateli Iraku.  W sobotę 4 czerwca br. na terenie gminy Jeleniewo  funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak do kontroli zatrzymali pojazd marki Citroen C5 na polskich numerach rejestracyjnych, którego kierowcą był 27-letni obywatel Syrii. Mężczyzna przewoził w pojeździe 2 osoby: obywatela Syrii i Iraku. Natomiast wczoraj (05.06.2022 r.) funkcjonariusze Policji w Łomży zatrzymali Toyotę  na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca (obywatel Gruzji) przewoził 3 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego kraju. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Augustowie, kierowca w dyspozycji funkcjonariuszy Policji.

Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wobec cudzoziemców wykazała, że przewożeni cudzoziemcy opuścili ośrodek dla cudzoziemców na Litwie oraz nie posiadają przy sobie dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego wjazdu i pobytu w naszym kraju. Wszyscy (8 obywateli Iraku i obywatel Syrii ) zostali zatrzymani, a następnie przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Natomiast kurierzy - obywatel Ukrainy, Kazachstanu i Syrii otrzymali zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 126 pomocników - 111 na granicy polsko-białoruskiej i 15 na granicy polsko-litewskiej.

do góry