Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej 16 maja – Święto Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

16 maja – Święto Straży Granicznej

Katarzyna Zdanowicz
16.05.2018

Dziś Straż Graniczna obchodzi swoje święto. W tym roku przypada 27 rocznica powołania naszej formacji.

Straż Graniczna jest jednolitą, umundurowaną i uzbrojoną formacją przeznaczoną do ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.

Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza z siedzibą w Białymstoku jest jednym z dziewięciu oddziałów funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej.

Obecnie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej mamy 16 placówek Straży Granicznej: 3 na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej (w Rutce - Tartak, Sejnach oraz Augustowie) oraz 13 na granicy zewnętrznej, w tym: 7 placówek bez przejść granicznych (w Lipsku, Nowym Dworze, Szudziałowie, Krynkach, Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku) oraz 6 placówek z przejściami granicznymi (w Płaskiej, Kuźnicy, Bobrownikach, Narewce, Białowieży i Czeremsze).

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę blisko 2000 funkcjonariuszy, a zatrudnionych jest około 300 pracowników.

Cały czas trwa nabór do służby w Straży Granicznej. W 2018 roku Podlaski OSG planuje przyjąć  blisko 50 nowych funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze i pracownicy Podlaskiego OSG swoje święto uroczyście obchodzić będą 27 maja na Placu przed Pałacem Branickich w Białymstoku. W trakcie apelu wręczone zostaną odznaczania oraz awanse na kolejne stopnie. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas uroczystości będzie można zapoznać się ze specyfiką służby na stoisku promocyjnym i obejrzeć sprzęt jakim na co dzień posługują się funkcjonariusze Straży Granicznej.

Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

 

Plan uroczystości:

27 maja 2018 r. (niedziela)

godz. 14.30 - 16.00 uroczysty apel.

godz. 14.00 – 16.00 pokaz sprzętu, stoisko promocyjne.

25 maja 2018 r. (piątek)

godz. 09.30 - Msza Święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.

godz. 11.00 - Nabożeństwo Dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Cerkwi Katedralnej  pw. Świętego Mikołaja w Białymstoku.

 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
 • Podlaski OSG
  Podlaski OSG
do góry