Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Katarzyna Zdanowicz
23.06.2016

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili kompletną linię do produkcji papierosów, krajankę tytoniową i papierosy. Wartość zabezpieczonego towaru oszacowano na ponad 2 mln. zł. W związku ze sprawą zatrzymano ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Funkcjonariusze przeprowadzili szeroko zakrojone działania w wyniku, których zlokalizowali i zlikwidowali profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy. Do produkcji wykorzystywano kompletną linię o wydajności 3 tys. sztuk papierosów na 1 minutę. W związku ze sprawą funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 60 tys. paczek papierosów, prawie 2 tony tytoniu oraz inne półprodukty do produkcji papierosów. Wstępnie wyliczone straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego to ponad 3 miliony złotych.

W ten przestępczy proceder zaangażowanych było osiem osób w wieku 25 - 48. Zatrzymane osoby to siedmiu   obywateli Polski i obywatel Litwy, którzy otrzymali zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe. Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W toku postępowania zgromadzono również materiał dowodowy skutkujący przedstawieniem zarzutów wobec jednego z zatrzymanych mężczyzn w sprawie nieujawnienia przez niego właściwym organom przedmiotu opodatkowania wynikającego z nabywania i przechowywania blisko 22 ton tytoniu. Skarb Państwa stracił na tym procederze ponad 19 mln zł.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podczas akcji wspierani byli przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Śledztwo nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

 

 

 • Nielegalna fabryka papierosów
  Nielegalna fabryka papierosów
 • Nielegalna fabryka papierosów
  Nielegalna fabryka papierosów
 • Nielegalna fabryka papierosów
  Nielegalna fabryka papierosów
 • Nielegalna fabryka papierosów
  Nielegalna fabryka papierosów
 • Nielegalne papierosy
  Nielegalne papierosy
do góry